A hideg színtípusok világába illeszkedő, kékes féldrágakövek bemutatása után induljunk el a lilásabb, rózsásabb színhatások irányába.
(lila) Achát – A kvarccsoport tagja. Már az ókorban is ismerték. Az achát sávos kalcedon, melybe néha opálanyag rakódik. Az egyes sávok színeikben igen különbözők lehetnek. Az egyik legváltozatosabb ásvány, a világ minden táján megtalálható.
Fluorit – Színét a szennyeződések okozzák, az egyik legszínesebb ásványtípus. Jellemző rá a sávosság, ezért is nagyon népszerű díszítőkő. Sokféle drágakővel összetéveszthető. Régen folypátnak nevezték, a kohászatban használták az olvadáspont csökkentésére.
Ametiszt – A kvarccsoport legkedveltebb köve, melynek régen természetfölötti erőt tulajdonítottak, és talizmánként hordozták. Az állhatatosság jelképe, a püspöki, bíborosi gyűrűk gyakori ásványa. A kristályai mindig valamilyen alapra nőnek. Napfénytől védeni kell, mert fény hatására kifakulhat.
Iolit – Más néven vízzafir, dikroit, cordierit. A látomás köve. Nevét a zafírhoz hasonló színéről kapta. Zsíros, üvegfényű.
Kianit, disztén – Gyakori ásványnak nevezhető, neve a görög sötétkék szóból ered. Nehezen csiszolható, kényes kristály, színe gyakran réteges, üvegfényű. Összetéveszthető a zafírral és az akvamarinnal. Régen a szónokok köveként ismerték.
Tanzanit – Nevét Tanzánia államról kapta. A jó minőségű kövek színe ultramarin, vagy zafírkék. Rendkívül ritka. Minél intenzívebb színű, annál értékesebb.
Kunzit – nevét G.F. Kunzról kapta, aki elsőnek írta le a követ 1902-ben. A színe kifakulhat. Többféle rózsás kővel összetéveszthető. A szeretet ásványának is nevezik.
Szöveg: Wikipédia, Walter Schumann – Drágakő Biblia
"A lelkiség nem annak a tudása, hogy mit akarsz, hanem annak a megértése, hogy mire nincs szükséged." Anthony de Mello
Juj, de gyönyörűek!!! És a többségük szerencsére jól is áll a Lágy nyaraknak. 🙂 Imádom az ametisztet és a fluoritot is. Kunzittal és iolittal még nem találkoztam eddig (igaz, nem is kerestem, mert a létezésükről sem tudtam), de nagyon tetszenek!
Szia Julcsi!
Köszönöm a hozzászólást!
Szerintem is gyönyörűek, mondjuk mindegyik fél-és drágakő az. 🙂
Üdv!
Timi