Ha valaki Nyár típusba tartozik, a színkendős tesztelés során bizonyára kiemelten és sokszor elismételve hallhatja, hogy a színei tartalmazzanak némi szürkét, azaz mozduljanak el a tiszta, telített árnyalatok felől a kissé tompább, telítetlen verziók felé. Egyetlen kivételről beszélhetünk, ez pedig a citromsárga. A citromsárga ugyanis az egyetlen olyan szín a hideg színtípusok színpalettáin, amit nem érhet se fekete, se szürke. Csak fehér.
Ez a kijelentés nem feltétlenül és nem azonnal egyértelmű annak, aki életében először hallja, erre figyelmeztetett egy kedves (Nyár típusba tartozó) vendégem, aki a sárga kendők tesztelése után megkérdezte tőlem: – Ha minden színemben kell lennie szürkének, a sárga miért kivétel? – lássuk a választ:
Szürke vagy fekete hozzákeverésével a sárga elveszíti a színérzetét!

Minden tiszta színnek van egyfajta sajátos színérzete, a sárgának az, hogy sárga, a kéknek az, hogy kék, a zöldnek az, hogy zöld stb. Fekete, fehér vagy szürke hozzákeverésével a színek világossági értéke, telítettsége megváltozik ugyan, de a legtöbb színnek a színérzete ugyanaz marad. A kékből szürke hozzákeverése után tompább kék lesz. A pirosból fekete hozzákeverésével sötétbordó, sötétvörös lesz. A lila a fehértől világosabb lilává változik. Tehát megőrzik a színérzetük alapjellegét.

Most nézzünk rá a citromsárga színsorra! Mit látunk?
Azt, hogy a citromsárga elzöldül, ha feketét vagy szürkét keverünk hozzá! Tehát elveszíti a színérzetét, és egy másik színné változik azzal, ha letompítjuk, vagy elsötétítjük! Ennél fogva többé nem tud fizikailag előnyös lenni a hideg színtípusok arca közelében! A citromsárga kifejezetten sárszerűvé, savóssá, salétromossá változik, ezért nyúzottá, betegessé színezi a Tél és a Nyár típusokat. Visszafelé pedig éppen ez az oka, amiért például az Ősz típusokon elfogadhatóan mutat egy sárgásszürke, egy okkersárga (tehát a sárga szürkített, sötétített árnyalatai), de sápasztó egy világos és a tiszta citromsárga, mivel önmagában és fehérrel világosítva a citromsárga továbbra is hideg érzetű szín marad.
"Az elegancia nem abból fakad, amit viselsz, vagy ahogy viseled. Sokkal inkább abból, ami te magad vagy." Alber Elbaz
Kedves Timi!
Köszönöm, hogy ilyen részletesen válaszoltál a kérdéseimre, sokminden világossá vált ezzel a színnel kapcsolatban. A citrom-feketéből kevert telített kheki színt azt hiszem, inkább arctól távolabb fogom viselni, pl. egy ilyen színű nadrágot farmeringgel vagy a már említett élénk színekkel. A citrom-szürke keveréke valóban nagyon előnytelen/fakó, úgy látom, hogy azok a kheki árnyalatok a legtávolabb állnak a(z) (élénk) tél színpalettájától.
Üdv.: Angéla
Szívesen! 🙂
Kedves Timi!
Épp mostanában elmélkedtem azon, hogy a kheki/khaki zöld színt (és türkiz színeket) vajon milyen színekből lehet kikeverni, és, hogy a különböző évszaktípusoknak melyik árnyalata lehet előnyös…
Meglepő, mert nem gondoltam volna, hogy a citromsárga+fekete/szürke a jó válasz. 🙂
Azt tudom, illetve olvastam egy bejegyzésedben erről a színről, hogy van sárgás és szürkés változata is, ami meghatározza azt, hogy meleg és hideg színtipusoknak melyik árnyalata ajánlott… Nekem nagyon tetszik a kheki/khaki zöldnek az az árnyalata, ami olyasmi, mint ebben a cikkben a fekete+sárga színből létrejött jobb szélső szín (vagy esetleg annál picit szürkésebb), mert az olyan telített(nek tűnik) és nagyon “ütős kombinációt” alkot élénk sárgával/pirossal/fuksziával/pinkkel párosítva… de ami meglepő számomra, hogy élénk télként nem érzem előnytelen/sápasztó/sárgító/öregítő hatását arcközelben sem. Egy ideig mellőztem ezt a színt, de most újból “terítéken van”, sokan megjegyezték, hogy milyen jól áll, de ugyanakkor úgy tudom, hogy az (élénk) tél színpalettáján nem szerepel. Pl. sötét teleken is jól mutat szerintem egy-egy ilyen színű ruhadarab. Tapasztalatod/meglátásod szerint tél típusok viselhetik arcközelben a kheki/khaki zöldnek ezt a telítettebb, semleges(közeli) vagy picit szürkébe hajló változatát?
Még egy kérdés felmerült bennem a cikk kapcsán: az okkersárga szín nem a citromsárga+barna szín keveréke? Az is citromsárga+szürke keverék?
Üdv.: Angéla
Kedves Angéla!
Köszönöm a hozzászólásodat!
1) Az a tapasztalatom, hogy az emberek többféle árnyalatot neveznek khakinek, van világos, sötét árnyalata, bézses-sárgás, és kicsit zöldes-sárgás árnyalataival is találkozni. Tehát a khaki színek a sárgák, narancsok valamilyen szürkével, feketével, fehérrel kevert “piszkos” árnyalatai. (A Wikipedián van egy szócikke ennek a színnek, ott is többféle árnyalatot határoznak meg: https://en.wikipedia.org/wiki/Khaki)
2) A hideg színtípusoknak nincs olyan zöldes-sárgás kheki árnyalat, ami előnyös lenne. Egyedül a türkizkéknek, türkizzöldnek van olyan nagyon szürkített verziója, ami még belefér ebbe a színcsoportba, és beilleszthető a nyarak, telek öltözködésébe.
Ebben a cikkben volt erről szó részletesebben:
https://stilusmentor.hu/szinvarazs-kheki-es-khaki-avagy-az-oszi-szezon-buktatoi
3) Az említett citrom-fekete szín valóban kellően telített, intenzív a tél típusoknak, de nagy felületen semmiképp sem javasolnám a számukra, inkább kiegészítésként, színkombinációban, valamivel együtt, mert túl zöldes érzetű. Tényleg “ütős” színkombinációt lehet vele alkotni, de inkább távolabb az arctól. Az élénk télnek sem ideális ez a szín, bár hozzátehetjük, hogy citrom-szürke látványosabban kelt rajta előnytelen hatást, mivel fakó. 🙂
4) Az okkersárga talán kicsit narancsosabb érzetű, szerintem citromsárga, vörös és fekete keveréke a legvalószínűbben. De létezik sárgás okker és vöröses okker is. (https://en.wikipedia.org/wiki/Ochre)
Remélem sikerült mindenre válaszolnom! 🙂
Üdv
Timi