Sokan bizonytalanok a különböző árnyalatok megkülönböztetésében, ezért ebben a bejegyzésben egy egyszerű trükkre szeretném felhívni a figyelmet, ami segíthet könnyebb döntést hozni a boltban.
Mozgasd meg, gyűrd meg az anyagot! Figyeld meg, milyen árnyalatok jelennek meg rajta, milyen lesz a fénye, az árnyéka. Vidd oda egy másik színhez, hogy könnyebben beazonosítsd!
Hogyan ismered fel könnyebben a hideg színeket?
– Minél magasabb a kéktartalom egy színben, annál hidegebb érzetet kelt.
– A magas kéktartalom miatt a hideg színek csúcsfényei ezüstösek, deresek, gyöngyházasak.
– A magas kéktartalom miatt a hideg színek árnyékában felfedezhető valamilyen kékes-lilás tónus.
Ha tehát hideg színtípusként hideg színű anyagokat viselsz, olyan hatást keltenek, mintha ezüstös fényfolyamban állnál. 🙂
Hogyan ismered fel könnyebben a meleg színeket?
– Minél magasabb a sárgatartalom egy színben, annál melegebb érzetet kelt.
– A magas sárgatartalom miatt a meleg színek csúcsfényei aranylók, sárgásak.
– A magas sárgatartalom miatt a meleg színek árnyékában felfedezhető valamilyen barnás-narancsos-sárgás tónus.
Ha tehát meleg színtípusként meleg színű anyagokat viselsz, olyan hatást keltenek, mintha éppen a napfényben sütkéreznél.
Nézd őket egymáshoz!
Vannak sajnos olyan rossz megvilágítású boltok, ahol nem mindig elegendő önmagában szemlélni a színt. Egy túlzottan sárgás megvilágítás (ez a leggyakoribb üzletvilágítás), némiképp minden színt melegebbnek láttat. Viszont a jó hír a rossz hírben, hogy minden más tárgy is ugyanazt a sárga fényt kapja az adott boltban, így mondatjuk, hogy a „mintavételi környezet egyforma”.
(Ha a sárgás lámpafényben valami csapnivalóan rosszul áll rajtunk, az a napfényben is rossz lesz, hiszen mi is ugyanazt a sárga fény kapjuk mint a szín maga, tehát minden érték együtt tolódik el, az előnyös és az előnytelen színreflexiók is! A lámpafény minket nem fog megkerülni, a narancsszínű pulóvert meg reflektorként megvilágítani. 🙂 )
Az eligazodásunkat tehát segíti az a felvetés, hogy a fenti színtulajdonságok egymáshoz hasonlítva mindig sokkal élesebbé válnak, még a kevésbé ideális fényviszonyok között is! Például:
- Egy meleg és egy hideg pirosat összehasonlítva a meleg pirosból még egyértelműbben „csapódik ki” a narancsos, sárgás fény. Azaz a meleg vörös a hideg mellett bebarnul.
- Egy meleg és egy hideg pirosat összehasonlítva a hideg pirosból még egyértelműbben árad a kékes-lilás fény. Azaz a hideg vörös a meleg mellett bordósabbnak látszik, mintha egy kicsit belilulna.
Látható tehát, hogy az összehasonlítás és a fények-árnyékok megfigyelése egyaránt hatékonyabbá és precízebbé teheti a színválasztást a boltokban. De természetesen ne feledkezzünk el egy végső (ön)ellenőrzésről, ha kiléptünk a próbafülkéből, vagy van lehetőségünk gyorsan előkapni a vásárolt holmit a napfényben is. Ott ugyanis még nyugodt szívvel visszafordulhatunk. 🙂
"A szép szemekért a jót kell nézned az emberekben; a szép ajkakért mondj kedves szavakat; a lelki egyensúlyért pedig sétálj azzal a tudattal, hogy soha nem vagy egyedül.” Audrey Hepburn