A mai bejegyzés egy vendégemmel történt beszélgetés kivonata, a hölgy ugyanis tökéletesen megfogalmazta, hogy milyen felismerések vezették is el ahhoz, hogy rájöjjön, ő bizony a Nyár típusok népes táborát erősíti.
Elmondása alapján, ahogy szinte lenni szokott, a (színtípus) útkeresés minden fázisán átesett. Első gondolata például az volt, hogy ő biztosan Ősz típus, majd fokozatosan kizárta ezt a lehetőséget. Nyár típusként örök elégedetlenkedő volt a saját megjelenésével, kifejezetten a hajszínét tartotta jellegtelennek, semmilyennek. Majd hosszú évek kudarcélményei után egyszer csak a tükörbe pillantva rádöbbent: azért nem tud érvényesülni a hajszíne, mert nem visel mellette jó színeket!
Valóban általános jelenség, hogy a Nyár típusok seszínűként, „magyar barnaként”, „egérszínűként”, „mocsárszínűként” jellemzik a hajszínüket. Nem véletlen, hogy különösen jellemzi ezt a típust a korán elkezdett hajfestés. De nem csak a Nyár típusokra igaz, hogy a (TERMÉSZETES!) hajszínük jelzi, ha az adott színkörnyezet nem ideális a számukra: a Tél típusok hajszíne például kicsit „idegentest-szerűvé” válik a túl bágyadt színek mellett, a meleg színtípusok hajszíne fakóbbnak tűnik a túl kékes fényekben. A megjelenésünk felmérésében tehát fontos tényező/részlet, hogy megfigyeljük, a hajszínünk hogyan is fest az összképben?
Mivel az említett vendég is Nyár típusba tartozott, a példát is ezzel a típussal mutatom be. (A példánál szándékosan a Tél és a Nyár színvilágát hasonlítom csak össze, meleg színeket erre a példaképre most nem teszek.)
Amikor Nyár típusként téli színeket hordunk
A Nyár típusokat a Tél típusú színvilág nem sárgítja/vörösíti be, hiszen egészében kellően kékes, viszont mindig háttérbe szorítja, sápasztja. Ezért érzi sok Nyár „szürke egérkének magát” a túl dinamikus színvilágban. Fontos tisztában lenni vele, hogy azoknak, akik ebbe a színtípusba tartoznak, minden színtulajdonságból lehet túl sok:
– Egy szín lehet túl sötét (túl sok benne a fekete tartalom).
– Egy szín lehet túl világos (túl sok benne a fehér tartalom).
– Egy szín lehet túl élénk (túl sok benne a színtartalom).
Halmozottan igaz ez egy Lágy Nyár típusra, akin még látványosabban lesz a sok „túl sok”. A hajszín és az arc elé mintha egy fátyolszövet kerülne, egyszerűen lefakul, színtelenebbé válik a viselt színek intenzitása mellett.
Összefoglalva tehát ha folyamatos elégedetlenség motoszkál bennünk a természetes hajszínünkkel kapcsolatban, érdemes másféle megközelítésből is megvizsgálnunk ezt a kérdést. Lehetséges, hogy csak egy kicsit eltérő keretre van szüksége ahhoz, hogy igazán a saját, tökéletes, természet adta szépségében ragyoghasson? 🙂 Ne feledjük, hogy a színtípus besorolás alaptézise, hogy a természetes színvilágunk (vele együtt a hajszínünk) úgy jó, ahogy van. Végeredményben tehát nem saját magunkat kell „átszínezni” (végigjárni a fodrásznál a teljes hajszínskálát), hanem a színeinkhez illő színvilágot kell megtalálni.
"A divat változik, a stílus örök." Coco Chanel
Kedves Timi,
6 szinmélységű hivatalosan sötétszőke (ami nekem barna) festetlen hajamat Loreal Casting 600 (natúr sötétszőke) hajszinezővel festettem be, a natúr árnyalat ellenére is megjelent egy nem kivánt narancsos-vöröses árnyalat. A neten található termékösszetételben szerepelt két yellow árnyalat is, lehet ez okozta a problémát?
Professzionális termékeknél elegendő lehet a hamvas termékváltozat, vagy szükséges lehet kék , esetleg zöld mixton/booster hozzáadása a festékhez hogy ne jelenjen meg a narancsvörös fény?
Előre is köszönöm a választ.
Köszönöm
Kedves Betti!
Köszönöm a hozzászólást.
A vendégeknek én azt szoktam javasolni, hogy fodrászati szaküzletben válasszanak hajfestéket, itt profi tanácsot is kaphatnak a kérdéseikre, és valószínű, megbízható márkát is fognak ajánlani a számukra.
A hajfestékek keveréséhez én nem értek, az említett LC600-as hajfesték nekem úgy tűnik, hogy önmagában túl meleg, (mint a „sima” natúr árnyalatok általában).
Ha hamvasabb hajszínt szeretnél, lehet nem mixton keveréssel érdemes kezdeni, hanem keresni egy hamvasabbnak gyártott árnyalatot.
Pl: Loreal 7.11, 6.11
Üdv!
Timi
Szia Timi! Igen, hosszú évekig csakis saját hajszínem volt, úgy 36 évig. Aztán egyszer vörösre sikeredett, aztán meg feketére (ezek egyszeri festések, egy-egy év kihagyással). Egyik se passzolt, lenövesztettem őket. Még egyszeri kísérletezésem volt idén, úgy három év után: melír, ami sárga lett és a fodrász, aki készítette, nos nem volt túl korrekt…S egy bemosó az utóbbi korrigálására, attól a fodrásztól akihez egy évig jártam a natúr hajamat vágatni…mondanom sem kell, a kezdeti öröm után szintén „aranyhaj” lettem…Vártam közel két hónapot és végre tegnap egy profi fodrászatban, részletes személyes konzultáció után végre szép, hamvas középbarna hajam lett. És nekem nagyon megérte, így 40 évesen a kissé őszülő, egészséges, keveset színezett, és natúr színét visszanyert hajamat újragondolni. Remek hajápolási tanácsokat kaptam, és frizuraviselettel kapcsolatban is eddig azt sem igazán tudtam mi áll jó…ugye sok évig nyomatták nekem a „hosszú haj milyen szép” szlogent…Részemről bátorítanék mindenkit, akinek egészséges a haja, hogy szánjon időt a megfelelő fodrászat/fodrász megkeresésére, megtalálására és egyeztessen, konzultáljon írásban is, festékpróbával is és akkor szerintem nem lehet baj. Én is a saját bőrömön „hajamon” tapasztaltam…de mindent ki lehet javítani, ha szánunk magunkra időt, energiát, anyagiakat is. Üdv, Vilja
felír=melír
bolti festék (Garnier, majd Schwarzkopf). Van még elírás (kisbetűs, nagybetűs mondatkezdés stb. 🙂
Szia Timi! Nekem kékesszürke szemeim vannak, és afféle meghatározhatatlan haj (volt benne már ősz, szürkés, vöröses-barna) Egyszer teljesen vörösre sikeredett egy bolti (Garnier) következtében, majd egy év után meg fekete lett (Schwarzkopf)…most nem festettem három évig. azelőtt meg egyáltalán. Én szőkéből „barna” lettem..vagyis össze-vissza színű hajú. Kb. két hónapja természetes hatású melír lett belerakva…érdekes, szőkés lett és nem állt rosszul, csak nekem picit világosnak hat…aztán egy hamvasabb-sötétebb színnel lett korrigálva, kb. két héttel a melír után. Nekem úgy tűnik, hogy a felír besárgul a hajamon, a bemosó meg kikopott egy hét után. 🙁 A bőröm fehér, már nem szeplős (kissé az volt régebben), inkább porcelán színű, és azt hiszem, hogy nem sárgás…Nagyom szeretnék valami szép, hamvas és egységes színt a fejemre…nem is azért, mert nem vagyok kibékülve magammal 40 éve, hanem azért, mert mindenféle színe van a hajzatomnak. Ilyen esetben mit tanácsolnál? Természetesen, én egyáltalán nem sminkelek, mindig természetes, matt arccal járok mindenhová. Egyszerűen nem szeretek sminkelni, meg a hajammal sem bajlódni…Üdv, Vilja
Kedves Vilja!
Köszönöm a hozzászólást.
Ha hideg színtípusba tartozol, akkor a hamvas, gyöngyházas, ezüstös hajszínek állnak jól, ezekkel érdemes kísérletezni.
Lehetőséged van a saját hajszínedet is megtartani, vagy megmutatni.
Minden hajfestés sárgás-vörösesen kopik, ez azért van, mert a festék kimosódik a hajból, és egy „sérült” hajszín marad utána, amit nehéz karbantartani.
Ha nem jön össze az ideális hajszín, érdemes több fodrászt, vagy többféle márkát kipróbálni, én mindig professzionális márkát javaslok, menj be egy fodrászkellék boltba, ott tudnak segíteni. (Alfaparf, Kevin Murphy, stb.)
Üdv!
Timi