Korlátoz a színtípusod?

Vajon behatárol-e minket az évszaktípusunk?
Meg tudjuk-e unni a színpalettánkat?
Gátol-e minket az önkifejezésben?
Egysíkúvá teszi-e a ruhatárunkat?

Mint minden rendszernek, úgy az évszaktípus besorolásnak is lehetnek kérdéses pontjai, nehézségei, buktatói. Miért ne járjuk egy kicsit körbe a témának az árnyékosabb oldalát? Valóban beszűkülnek a lehetőségeink, ha a színpalettánk iránymutatását követjük?

Először is fordítsuk meg ezt az alapfelvetést:

1. Korlátoz-e téged az, hogy nem ismered a színtípusodat?

A legtöbbször a válasz az, hogy igen.
Napjainkban az élet minden területét a „Vedd el, bármi a tied lehet, mindent elérhetsz, minden rólad szól!” – üzenetek hatják át. Hasonlóképp a divatvilágét is.
A gyakorlatban azonban én úgy látom, hogy a „mindenből” választani sokkal nehezebb és frusztrálóbb feladat, mint célirányosan válogatni.

A bőség illúziója bizony nyomasztóvá tud válni, így alakulnak ki a legjellemzőbb ruhatárak:

– a színeket, mintákat, anyagokat összefüggéstelenül halmozó káosz gardróbok.
– és az inkább visszavonulót fújó, biztonságos fekete-barna-szürke zónába elvonuló szekrények.

Ezen üzenetek mögött ott van a tény: nem lehetünk „mindenben” csinosak, nem lehet „minden” szín a mi legeslegjobb színünk. 


2. Valóban kihasználod a színpalettád adta lehetőségeket?

Az elakadás, vagy a megtorpanás inkább azoknál fordul elő, akik már egy ideje az évszaktípusuk szerint öltözködnek, vagy próbálkoznak öltözködni. Nem egy olyan vendégem volt már, aki évek óta ismeri és használja a színtípusok rendszerét, és valamiért visszafordult, vagy eltelítődött az egésszel. (Majd eljött hozzám, hogy beszéljük át a helyzetet.)

Az esetek döntő százalékában megragadható volt a probléma gyakorlati oldala.
Milyen kérdéseket is érdemes átgondolnunk?

– Biztos vagy benne, hogy érted és látod a rendszert?

A legtöbbször inkább a hézagos tudás okoz problémákat. Ennek lehet az egyik oka az, hogy a színtanácsadás nem volt kellő alaposságú, vagy informatív, és inkább érzi magát az ember elveszettnek a színek között, semmint felkészültnek.
Ezt lehet pótolni sok olvasással és gyakorlással.

Vannak, akik türelmetlenek.
-Én ezt már tudom, ez a szín piros! – hmm… nem lehet, hogy mégis inkább narancs?
Mindig érdemes emlékeztetnünk magunkat rá, hogy a szemünk a legbecsaphatóbb érzékszervünk! Sajnos nem lehet gombnyomásra átprogramozni, sőt, akár több éves tapasztalattal is megtréfálhat minket.
A színtani finomságokra fokozatosan nyílik rá a látásunk, mint amikor olvasni tanulunk.
Először akadozva látjuk az összefüggéseket a betűk között.
Idővel teljesen automatizmussá válik a felismerésük.

 – Minden színednek jut valami szerep a szekrényedben?

Évszaktípus besorolással, vagy anélkül, az embernek vannak favoritjai, amik szinte észrevétlenül lopják magukat a ruhásszekrényébe. Kinyitjuk az ajtót, és bizony szembe találjuk magunkat rengeteg kékkel, esetleg lilával, szürkével, fehérrel…
Ugyanakkor hol vannak a zöldek, rózsaszínek, sárgák, barnák stb?
Ha a ruhatárunk két-három főszínből áll, abból elég nehéz változatosan öltözködni.
Ilyenkor érdemes újból rácsodálkozni a palettánkra, és a szimpatikus színeket is becsempészni a többi közé. Máris megsokszorozódik a lehetőségeink száma.

– Kipróbálsz különböző színpárosításokat?

A legtöbb ember inkább bátortalan, mint magabiztos, ha színpárosításokról van szó.
A jó hír azonban az, hogy a színek kombinálására vonatkozó szabályok bárki számára megtanulhatók! Nem kell divatzseninek lennünk ahhoz, hogy ismerjünk és alkalmazzunk például egy monokróm, egy analóg, vagy egy komplementer színpárt az öltözködésünkben!
Mindez csupán gyakorlás és (ismét) tudatos döntés kérdése!

– Körbenéztél a szomszédban is?

Úgy vélem az évszaktípusok témakörében kizárólag a saját színtípusunkra koncentrálni hasznos megközelítés, de nem biztos, hogy elegendő.
Célszerűbb, ha valamennyi (fő) típusról legalább alapszintű tudással rendelkezünk, így sokkal szabadabban tudunk mozogni közöttük.
Nyár típus vagy? Nézd meg, mit „csenhetsz” el a telek megjelenéséből!
Imádod az Ősz típust? Hogyan tudnád a hideg színvilágba integrálni a megjelenését és fordítva?
Melyek a hozzád legközelebb álló évszaktípusok? (Testvér-évszakod?)
Élénkítenéd magad, vagy inkább lágyítanád a színeidet?
Légies és finom típus lennél, vagy a lehetőségeidhez mérten inkább drámaibb irányba indulnál el?
Ezek mind-mind célok, amik megvalósításával a ruhatárad is változik, sőt változatosabbá válhat!
A legfontosabb, hogy felismerd, mit szeretnél kihozni belőle.

– Hogyan állsz a mintákkal?

A minták csodálatos segítők, fantasztikus kiegészítők, ápolnak és eltakarnak, kiemelnek és hangsúlyoznak, ha kell.
Mindenki számára létezik ritmusban, színhangzatban, nagyságban ideális mintavilág, ezt azonban bizony nagyon is válogatva, felpróbálva, türelmesen kell megkeresni és építgetni.
A legtöbbször egyszerűen csak hiányoznak a minták a ruhatárból, amik új dimenziókat nyitnak a színpalettánkon és a stílusunk fejlődésében is!

– Hogyan állsz az anyagokkal?

Gyapjú, len, vászon, pamut, műszőrme, kord, velúr, bársony, muszlin, viszkóz… stb.
Ha a ruhatárad ugyanabból a basic pólóanyagból épül fel, nincs az a színpaletta, ami izgalmasabbá tehetné hosszútávon. Sokkal izgalmasabb az anyagok ütköztetése, felfedezése!

– Hogyan állsz a kiegészítőkkel?

Bevallom, nyáron egyszerűen meguntam magamon az ezüst bizsukat. Besétáltam az ékszerboltba, és körbenéztem, Nyár típusként milyen opcióim lehetnek a megszokott „kötelezőn” kívül?
Elég sok: rózsaarany, dekorgyöngyök, féldrágakövek, antikolt hatású ékszerek, textilékszerek, üvegékszerek, arany-ezüst kevert ékszerek, egyedi medálok stb.
A ruhatárad variálhatóságát emelheted négyzeteire a megfelelő és színes párosításokkal, cipőkkel, táskákkal, kendőkkel, órákkal, kalapokkal…
Egy nőnek mindig legyen aktuális, kedvenc kiegészítője! 🙂


3. Ne zárd el magad a színektől!

Mit gondolsz? Ezután már soha többé nem viselhetsz mondjuk narancssárgát, pirosat, lilát?
Érdemes az évszaktípusokkal kapcsolatban minden „soha többé” – kezdetű mondatot átfogalmaznod „hogyan is lehetne?” – verzióvá.
Nincsenek jó és rossz színek!

– Miért ne gondolkodhatnál visszafelé?

Hiányát érzed a szekrényedben mondjuk a trendi vörösesnarancsnak? Keresd meg, melyik színeddel válik igazán vibrálóvá és érdekessé! A színek világában az a legjobb, hogy nincs olyan szín, ami mellé ne lehetne legalább egy másikat párosítani. A színgömb egy olyan, háromdimenziós rendszer, ami a kreativitás végtelen szabadságát adja meg a számodra!

Mennyivel racionálisabb ez a megközelítés:
– Itt van ez a szín! Belefér a színpalettámba, vagy sem? Szeretném felvenni? Az arcomtól távolabb? Az arcomhoz közelebb? Ékszerként? Kiegészítőként? Valamelyik alapszínemhez illik? Valamelyik egyéb színemhez? Vagy mintaként keressem meg? Máris beleszerettem! Ez a szín jön, szinte az összes kékem mellé vadító lesz!

Mint mondjuk ez:
– Kéne egy szín… kéne egy szín… áá, itt egy piros kabát! Feltűnő, divatos, fiatalít. Nagyjából jó is rám. Irány a kassza!

 

 


 4. Létezhet mindenki számára megfelelő konklúzió?

Az, hogy ki, milyen mélységben tudja, vagy szeretné a saját színpalettáját kihasználni, teljesen egyén függő. Hiszen az évszaktípus besorolás, a színpalettánk pusztán egy eszköz a kezünkben. Se nem több, se nem kevesebb. 

– Vannak, akik tökéletesen elégedettek az iránymutatásával, és semmiféle nehézséget nem okoz nekik a keretein belül maradni.
– Vannak, akik felszínesebben kezelik, és csak a fő irányvonalait próbálják követni, egy-két előnyös színt szemezgetnek csak ki belőle.
– Mások ragaszkodnak továbbra is a bevált árnyalatokhoz, függetlenül attól, hogyan áll a számukra.
– Vannak, akik fél év múlva már nem is tudják, hol van a színkártyájuk. (Tíz év után pedig a költözködésnél kerül a kezükbe legközelebb.)
– Egyesek lázadóként felülírják, feszegetik a határait.

Végső soron korlátoz-e minket egy színpaletta?

A korlátokat sokkal inkább mi magunk állítjuk fel, nem egy színkártya.
A kérdés az, hogy mit választunk?
Könnyebb, vagy nehezebb a dolgunk nélküle?
Erre csak mi tudunk választ adni, a paletta nem fog.


"Akkor válik a szép nő értékessé, ha belső szépséget is felépít, s hiúságát lerombolja." Polgár Ernő

Molnár Tímea

Hiszem, hogy kortól, nemtől függetlenül mindenkiben ott rejtőzik a vitalitás ahhoz, hogy (újra) megtalálja legbelső erőforrásait, hogy a jó megjelenés fortélyai bárki számára megtanulhatók és segítségükkel kifejezhetjük mindazt a szépséget, ami bennünk lakozik.

“Korlátoz a színtípusod?” bejegyzéshez 6 hozzászólás

  1. Kedves Timi!

    Nagyon szimpatikus, hogy nem a tiltások, hanem a lehetőségek felől közelíted meg a témát. Korábban olyan tanácsokba futottam bele, amiknek nagyjából ez volt a mondanivalójuk: „Dobj ki mindent, ami nem a te színed, mert úgysem fog jól állni! Mivel te csak egy kezdő vagy, nem értesz eléggé hozzá, ne is erőltesd, hogy más színeket becsempéssz a ruhatáradba!”

    Természetesen mit eredményezett ez? Dacot. Na, nehogy már ne hordhassak narancssárgát, azért is fogok! Adottságaimat tekintve a Lágy Nyár típusba tartozom, de mindig is vonzottak az élénk színek, rajz órákon is előszeretettel használtam őket. Imádom a szivárvány összes színét és nem akarok lemondani egyikről sem. Viszont nagyon jól rámutattál, hogy igazából az árnyalatok számítanak, továbbá hogy milyen egyszerű szabályokkal lehet valamit kölcsönözni más évszakok színeiből. Annál izgalmasabb a kihívás és annál kreatívabb a feladat!

    Válasz
    • Kedves Julcsi!

      Köszönöm a hozzászólásodat.

      Én úgy látom, hogy mindenki ízlése, egyénisége, elképzelése szerint tudja alkalmazni ezt a témát, de már az is, ha csak egy kicsit bátrabbá, kísérletezőbbé tudnak általa válni az emberek, és kimozdulnak a megszokott (előírt) sémákból, már sikerként könyvelhető el.

      Motiválóbbnak gondolom, ha kreatívan, játékosan közelítünk ehhez a témához, mint tiltásokkal.
      🙂

      Üdv!
      Timi

      Válasz
  2. Kedves Timi!

    Nagyon jó bejegyzés lett ez is. Aki elkezdett a színtípusával foglalkozni annak alapfokon előjönnek ezek a problémák. Ha viszont, ahogy írtad kinyílik a szeme a színekre, mintákra, a lehetőségek száma végtelenre nő. Nyárként én is beleszürkültem, kékültem az alapszíneimbe, amit egy kis rózsaszínnel próbáltam feldobni, de 45 évesen nem biztos, hogy annyi rózsaszínt kellene hordanom. Most vettem a bátorságot – egy kis külső nyomásra-, hogy bordó táskát hordjak, és tökéletesen illik a lila sálamhoz és szürkés-mályva kabátomhoz, ami azt bizonyítja, hogy a színelmélet működik, minden színből létezik megfelelő árnyalat.
    Köszönöm az igényes munkádat.
    Üdvözlettel, Judit

    Válasz
    • Kedves Judit!

      Köszönöm a kommentedet, örülök, hogy hasonlóképp látod ezt a kérdést. Néha valóban csak egy kis bátorságra van szükség, és új lehetőségek nyílnak meg előttünk az öltözködés terén!

      Üdv!
      Timi

      Válasz
  3. Kedves Timi!

    Ez a bejegyzésed is tetszett. Valóban, fel kell ismernünk a korlátainkat, és azon belül a legnagyobb mértékben kiteljesíteni magunkat. Ez a színtípusunkra ill. az ennek alapján összeállított ruhatárunkra is igaz, mert hiába tetszik másokon ill. a ruhafogason egy ruhadarab, ha az nem hozzáad, hanem inkább elvesz a megjelenésünkből, akkor jobb, ha nem vesszük meg.
    Én inkább azt mondanám, hogy a divat korlátoz bennünket a leginkább. Persze elismerve azt is, hogy a divat egyben egy jó játék is, amiben nem kell kényszeresen részt vennünk, csak ha a divat által felajánlott lehetőségek egyeznek a stílusunkkal. A probléma csak az, hogy a kereskedelem leginkább csak az aktuális divatnak megfelelő színekben – meg természetesen fazonokban – kínálja a ruhákat. Ha nem divat az a szín, ami nekem jól áll, akkor lehet, hogy éveket kell várnom, mire a megfelelő darabot megtalálom. Viszont amikor meg divatba jön, mint pl. a nekem télként határozottan jól álló királykék, akkor boldog-boldogtalan azt hordja. Természetesen, hosszú idő alatt össze lehet állítani a megfelelő ruhatárat, de nem könnyű, mert még egyéb szempontokat is figyelembe kell venni (pl. hogy az egyébként tetszetős ruha anyaga nem megfelelő minőségű).
    Igen, az is igaz, hogy meg lehet unni egy kicsit az egyébként csaknem tökéletesen összeállított ruhatárat is, most elsődlegesen a színek szempontjából nézve. Én is éreztem ilyet, bár ezzel azért nem azt akarom mondani, hogy teljesen tökéletes volt a ruhatáram, csak azt, hogy egy kicsit untam. Én ekkor fordultam a zöld bizonyos árnyalatai felé: úgy találtam, hogy az arcomhoz közel a sötétzöld határozottan jól áll (talán jobban is, mint a királykék), kisebb mennyiségben (pl. mintaként a sötétkék mellett) pedig az élénkebb, tiszta smaragdzöld kifejezetten jó hatású.
    Várom a további remek bejegyzéseidet.
    Üdvözlettel:
    Rita

    Válasz
    • Kedves Rita!

      Köszönöm a hozzászólásodat, nagyon jók a meglátásaid!
      Valóban a divat (illetve elsősorban az itthoni szűkebb kínálat) is hozzájárulhat ehhez a problémához.
      Éppen ezért érdemes mindig nyitott szemmel nézelődni, mi lehetne az, ami még plusz értéket adhatna a ruhatárunkhoz.

      Üdv!
      Timi

      Válasz

Szólj hozzá!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

A Stílus mentor sütiket használ, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassa. A weboldal igénybevételével elfogadod a sütik használatát. Bővebben

2015. október 1-től az EU-s jogszabályokhoz igazodva a hazai weboldalakon is kötelező tájékoztatni a látogatókat arról, ha a weboldal ún. "cookie"-kat vagy "sütiket" használ.

A sütik apró, tökéletesen veszélytelen fájlok, amelyeket a weboldal/szolgáltató helyez el a látogató számítógépén, hogy minél egyszerűbbé, és hatékonyabbá tegye a böngészést. A weboldal igénybevételével együtt elfogadod a sütik használatát. Amennyiben nem szeretnél sütiket kapni, akkor zárd be a weboldalt, vagy tiltsd le a sütiket a böngésződ beállításaiban.

Bővebb információt az Adatvédelmi nyilatkozatban olvashatsz.

Bezár