A cím talán kissé kétértelmű, ebben a bejegyzésben praktikus és gyakorlati tanácsot szeretnék adni arról, hogyan tehetjük könnyebbé a színek felismerését, meghatározását a vásárlások során.
Nekem ez nem fog menni, én nem látom a színeket!
A boltok színkavalkádjában eligazodni bizony nem egyszerű és magától értetődő feladat, nagyon sokan szorongással, félelmekkel telve lépnek be egy üzletbe. Vajon hogyan is fogják megtalálni a számukra ideális árnyalatokat? A színtulajdonságok felismerésében nem válunk ugyan egyik napról a másikra fekete-öves bajnokká, de van néhány apróság, ami mankóként szolgálhat a döntési folyamatban.
Hasznos, ha nálunk van egy színkártya
A színtípusokhoz tartozó színpaletták ugyan fizikailag nem tartalmazhatják az összes, létező árnyalatot, de tökéletes iránytűként alkalmazhatók a gyakorlatban! Ha bizonytalanok vagyunk egy ruhadarab színét illetően, és találunk hozzá közelálló, vagy közel azonos színt a színpalettán, szinte biztos, hogy megfelelő lesz a számunkra. De sokszor már a színpaletta hangulata, intenzitása is segít a döntésben, vannak színek, amikről messziről és egyértelműen megállapítható, hogy sehogy sem illeszkednek a paletta színvilágába.
2. Ha nincs nálunk színkártya
Akkor sem kell kétségbeesnünk, ha aktuálisan nincs színpalettánk, hiszen az egész bolt a rendelkezésünkre áll! Az agyunk mindig viszonyítás útján határozza meg, kategorizálja amit látunk, így jegyezzük meg az alapszabályt: két-három szín között sokkal gyorsabban hozunk döntést, mint önmagában egyről!
Tetszik egy piros ruha? Próbáljuk oda legalább két-három másik piros ruhadarab mellé, hogy segítsük az agyunkat kicsit jobban ráhangolódni az árnyalatára. Mennyire intenzív piros? Mennyire sárgás/kékes piros? Mennyire világos/sötét piros az a ruha? Ezekre a kérdésekre egy másik piros árnyalat mellett sokkal egyszerűbb válaszokat kapnunk. Ez a másik piros szín lehet egy kiegészítő, egy prospektus, egy falszín… lényegében bármi, ami kellő felületet biztosít az összehasonlításhoz.
3. Ha valami nem előnyös az arcunk közelében, a ruháink közelében sem lesz az!
Nem áll jól számunkra például a fekete? Akkor bizony a többi színünk mellett sem lesz igazán meggyőző! Ha logikusan közelítjük meg a kérdést, tökéletes segédeszközt kovácsolhatunk az előnytelen színeinkből is. A fekete ugyanis domináns tulajdonságai okán agyonnyom minden hozzá nem illő színt, és kiemel minden, hozzá hasonlóan intenzív árnyalatot. Minél töményebb a fekete, annál jobban megmutatkozik a mellé helyezett árnyalat színereje, karaktere ez is segíteni tud a döntésben.
De ugyanezt a dinamikát megfigyelhetjük például egy erőteljes magenta és a egy fáradt rózsaszín összehasonlításánál is, ezt a módszert mindegyik színtípus alkalmazhatja a saját igényeihez igazítva. A lényeg, hogy használjuk a színtulajdonságokat praktikusan, hogy könnyebbé tegyük magunknak a vásárlást.
„A stílus egyszerű módja bonyolult dolgok kifejezésének.” Jean Cocteau