Az alábbiak természetesen nem általánosíthatók mindenkire, de hazánkban a többség elég konzervatívan közelíti meg a férfi ruházatban viselhető(nek ítélt) színeket. Vannak:
A férfi színek
Kék. Még több kék. Szóba jöhet esetleg a piros és a zöld, alapszínnek a fekete-fehér és szürke (bár tudjuk, hogy ezek nem színek). És záróakkordként a barna, drapp és homokszínek, mert mindenhez jól passzolnak.
A NEM férfi színek
Az összes többi. Különösen a rózsaszín, a türkiz, a lila, a bordó. A nagybetűs NEM helyére szabadon beilleszthető minden sztereotíp, vagy érzelmi indok, amivel ezeket a színeket messzire űzik a férfiak szekrényéből.
A nemlétező színek
Közismert, hogy kevés férfi tesz különbséget a színek finom árnyalatai között. (Vagy ténylegesen nem is látják az eltéréseket). Számukra az étel-illat-növény vagy egyéb fantázianevek csak zavarforrások. Mint például a mályva. A lazac. Az égszínkék. A cinóber. Az ultramarin. A padlizsán. A mentazöld. A pink stb.
A színek férfi-és női oldalra különítése sokkal inkább szubjektív társadalmi, vagy egyéni elvárásokon alapul, mint objektív tényeken. Az öltözködésben mindig is léteztek kiemelt jelentőséggel bíró, vagy tiltólistán szereplő színek. Például az ókori Rómában csak a császár viselhetett bíbor színt. I. Erzsébet kivégeztette azt, aki ugyanolyan színű, vagy fazonú ruhában jelent meg, mint ő maga. Manapság ezek a kimondott-kimondatlan szabályok sokat finomodtak, a globalizációval együtt azonban a színek világa is egyre univerzálisabbá válik.
Mit tükröznek az üzletek?
Ha körbejárjuk itthon az áruházak férfiosztályait, sajnos elég lehangoló összképet kapunk erről az állapotról. A kínálat egyértelműen beszűkül a fent felsorolt „férfiasnak” kategorizált színekre. Különösen télen, amikor szinte csak hideg árnyalatokat találunk a boltokban. Nem véletlen, hogy számos férfi panaszkodik, amiért nincs választási lehetősége a színek terén.
Miért ne akarna egy férfi is színesen, vagy sokszínűen öltözködni?
Természetesen ennek is léteznek lépcsőfokai. Véleményem szerint semmit nem kell erőltetni. Különösen abban az esetben, ha nőként vásárolunk a családtagjainknak, szeretteinknek hiszen tudjuk, hogy sok férfi nem hajlandó még egy próba erejéig sem átlépni egy üzlet küszöbét. Ilyen esetben érdemes inkább biztosra menni.
Mi az, amit első lépésként megtehetünk, hogy egy kicsit színesítsük (akár nőként, akár férfiként) a megjelenésünket? Fordítsuk figyelmünket a kiegészítők felé! A férfiak esetében ez lehet egy öv, egy cipő, egy nyakkendő, egy óra, gyűrű, karperec, esetleg díszzsebkendő, kalap, télen egy sál, vagy egy kesztyű.
A következő lépés? Gondolkodjunk nagyobb felületekben!
A legegyszerűbb ingekkel, pólókkal, pulóverekkel színeket csempészni egy férfi ruhatárába.
Egy férfi viselhet piros nadrágot? Miért ne? Ha valaki kevésbé merész, első lépésként pasztellesebb színekkel próbáljon meg egy kicsit elrugaszkodni a kötelezőnek érzett fekete-szürke-farmerkék kombinációktól.
Látható, hogy nem szükséges tetőtől-talpig narancssárgában elképzelnünk az erősebb nem tagjait. Számos viselhető, hétköznapi összeállítást ki lehet próbálni pusztán egy szín hozzáadásával az alapruhatárhoz!
"A szép szemekért a jót kell nézned az emberekben; a szép ajkakért mondj kedves szavakat; a lelki egyensúlyért pedig sétálj azzal a tudattal, hogy soha nem vagy egyedül.” Audrey Hepburn