Az alábbi hozzászólást Angéla küldte a fekete szemüvegkeretekről szóló cikkemhez, de mind terjedelmében, mind tartalmában megéri külön posztot szánni neki!
Köszönöm szépen a szakmai kiegészítéseket, tippeket, nagyon hasznos volt olvasni!
Kedves Timi!
Rendszeresen olvasom az oldalad, és mivel optikában dolgozom, ezért gondoltam, én is hozzászólok a témához.
Azt hiszem van mit tanulni ebből a bejegyzésből is, segítség a keretválasztásnál.
Ha megnézzük az optikák választékát, akkor általában még mindig az erős kontrasztértékkel bíró keretek találhatók többségben és ez leginkább a tél típusoknak kedvez. Néhány éve divatba jöttek a mélyebb lencseformával rendelkező keretek és nagyrészt a sötét színek domináltak a kínálatban, annak viszont örülök, hogy mostanra a színes keretekből is nagyobb lett a választék. Számos keretet 2 különböző színben gyártanak. Ha tetszik az egyik keret formája, azonban a színe nem felel meg az elképzelésünknek, akkor érdemes rákérdezni, hogy létezik-e másik színben. Lehet, hogy a látszerész kiveszi fiókból a számunkra ideális színű keretet még mielőtt kifordulnánk az üzletből.
Többféle vásárlótípus létezik. Van akinek a barátja/barátnője/családtagja véleménye fontos a keret kiválasztásánál, van aki egyedül méri fel a kínálatot és van aki szakember segítségét kéri. A látszerész figyelembe veszi az optikai és az anatómiai szempontokat is a keret típusára és méretére vonatkozóan amikor keretet ajánl. A keret színe leginkább a vásárló döntése, hiszen ő fogja viselni a szemüveget. Van, aki megmondja, hogy milyen szín(ek) jöhet(nek) szóba. Itt a színárnyalatot kellene jól eltalálni (hideg-meleg, élénk-lágy, világos-sötét), azonban mivel a látszerészek (csak úgy mint a fodrászok, ruházati eladók, stb.) nagy többsége nem ismeri az évszaktípus elméletet, ezért nem biztos, hogy a megfelelő színárnyalatot fogja ajánlani. Vannak olyan optikusok, akik jó ízléssel és több éves tapasztalattal rendelkeznek, de a keret színének kiválasztását a vásárló megjelenése is nagyban befolyásolhatja (egy előnytelen hajszín vagy smink, ruházat). Szerintem smink és ékszerek nélkül, semleges színű ruhában kellene próbálni keretet, így a természetes színeinket vennénk figyelembe.
Úgy gondolom, hogy minden szemüvegesnek legalább 2 jó állapotban lévő szemüveggel kellene rendelkeznie, amit kényelmes viselni, méretre, formára, színre megfelelő. Az egyik keret lehetne akár egy semleges színű (szürke, barna, fekete, arany, ezüst, bronz, stb., az egyéni színtípusnak megfelelő), a másik egy színes vagy különlegesebb darab. Azért javasolt, hogy legyen legalább 2 szemüvegünk, egyrészt, ha az egyiket baleset érné (pl. letörik a szára), akkor legyen egy másik amit tudunk addig is használni, amíg meg nem javítják a sérült szemüveget vagy amíg el nem készül az új; másrészt “a szemüveg öltöztet” és sokkal változatosabban tudjuk kombinálni a ruhatárunkhoz.
Szerintem egy jó minőségű és divatos szemüvegre nem feltétlenül kell százezreket áldoznunk. Ahhoz tudnám hasonlítani, hogy ha szeretnék egy jó minőségű táskát (és átlag magyar fizetéssel rendelkezem), akkor nem biztos, hogy a Louis Vuitton vagy Furla üzletekben nézelődnék. Persze ha ez a célom és erre gyűjtöttem (akár évekig), abban az esetben ez érthető. Keretek (és napszemüvegek) esetében is van különbség az olcsó és a drága kategória között (akár a táskáknál): az anyagösszetétel /pl. más fémötvözetből készül a drágább, ami miatt tartósabb és időtállóbb lehet/, a design. Ennek ellenére én úgy gondolom, hogy létezik az az árkategória, ami felett már csak a márkát kell megfizetni. Többször próbáltam 100 ezer Ft körüli vagy afeletti értékű kereteket és találtam olyat ami nagyon kényelmes volt, de nem az én színvilágom, volt amit nem éreztem kényelmesnek mert érezhető volt, hogy “van benne anyag” (fém középrész, vastag műanyag, szépen kidolgozott szárral), és volt ami bár tetszett, de túlságosan exkluzív számomra (nem járok különleges estélyekre, vagy Oscar-díj átadóra). Szerintem 40-50 ezer Ft alatt is bőven lehet találni márkás, divatos keretet.
Amit még fontosnak tartok megemlíteni, az UV-védelem. Azt érdemes tudni, hogy a fényre sötétedő lencsék nem napfény, hanem UV-sugárzás hatására sötétednek be. Tehát beltérben (ha nincs nyitva az ablak, ajtó), akkor az UV-szűrős ablaküvegen keresztül nem tudnak besötétedni. Vannak olyan optikai keretek, melyekben jól mutat a fényre sötétedő lencse, amikor besötétedik olyan mint egy napszemüveg. Másik lehetőség a dioptriás napszemüveg, ami védi a szemünket a fény erősségétől és a káros UV- sugárzástól. Az lenne az ideális, ha az egyik keretben fényre sötétedő lencse lenne vagy lenne egy dioptriás napszemüvegük azoknak, akik állandóan viselnek szemüveget. Másik megoldás a kontaktlencse + napszemüveg. Ha abban az optikában történt a szemvizsgálat, ahol keretet próbálunk, de nem látjuk tisztán magunkat a tükörben, akkor arra is létezik megoldás: a szemvizsgáló feltesz egy pár kontaktlencsét a szemünkre (amennyiben a szemünk alkalmas rá és van számunkra megfelelő dioptriás kontaktlencse az üzletben).
Személy szerint én tavasszal-nyáron gyakrabban hordok kontaktlencsét napszemüveggel kombinálva, de emellett van amikor szemüveget viselek. Ősszel-télen (amikor rövidebbek a nappalok) általában többet hordok szemüveget, ritkábban kontaktlencsét. Élénk tél típusként arra jöttem rá, hogy a számomra legideálisabb keret színek megegyeznek a típusomnak javasolt körömlakk, rúzs és szemhéjfesték színek árnyalataival. A kereteim világos élénk piros és élénk lila színűek. Fekete keretem nincs, mivel a hajszínem nem fekete, ezért az túl sötét, komor számomra.
Fekete kerettel kapcsolatban azt tapasztalom, hogy főleg a fiatal korosztály gyakran keresi, mondván, hogy “az mindenhez megy” (ugyanúgy mint a “kis fekete ruha”). Talán még mindig erre van nagyobb kereslet. Pl. a cipőknél is ezt tapasztalom (beköszöntött a tavasz és mindenhol csak a fekete, barna, bézs cipőket látom. Alig vannak színek (ha vannak is, akkor túl magas, túl vékony sarkakkal vagy lapos kivitelben).
A fúrt keretes szemüvegek manapság nem számítanak divatosnak, de ennek ellenére van akinek jól áll, vagy ilyen típusú kerethez ragaszkodik. Óvatosabban kell bánni velük, mert a normál műanyag lencse széle könnyen becsorbulhat (érdemes inkább polykarbonát lencsével elkészíttetni), illetve a patentos típust választani (mert amiben csavarok fogják össze a lencsét a kerettel, ott a csavarok időnként meglazulhatnak).
Ha 1 éven belül lekopott a keretről a festék (nem érte baleset és a rendeltetésének megfelelően használták, tisztították, tárolták), akkor vissza kell vinni a nyugtával együtt, minőségi garancia van rá.
Üdv.:Angéla
Képek forrása: depositphotos.com
"A színek a fény tettei és szenvedései." Goethe