A piros, a rózsaszín ékszerek titokzatosságot, szenvedélyt, romantikát sugallnak felénk. A mai bejegyzésben a Nyár és a Tél típusok színvilágába illeszkedő rózsás drágakövekből készítettem egy kis ízelítőt nektek.
Almandin – A gránátcsoport tagja. Könnyen összetéveszthető a rubinnal és a spinellel. Nevét egy kis-ázsiai városról kapta.
Piros spinell – A neve valószínű, hogy a görögből eredően csúcsot jelenthet. Szinte minden színben előfordul, a nagy kövek igen ritkák. Csak 150 éve ismerik el önálló ásványnak, azelőtt a rubinhoz csoportosították, a lelőhelyük is közös. Ezért lehetséges, hogy néhány korábbi, rubinként ismert kő valójában spinell, többek között az angol koronaékszerek között is.
A kereskedelemben igen gyakran találkozunk szintetikus spinellekkel.
Rubin – Nevét piros színéről kapta. Többféle piros árnyalatban is előfordulhat, a legértékesebb a galambvérpiros, tiszta piros enyhe kékes árnyalattal. A nyers rubinok csiszolással kapják meg gyémánt tisztaságú fényüket, nyersen tompa, zsíros hatást keltenek.
A zárványosság a valódiság bizonyítékai a szintetikus kövekkel szemben.
A gyémánt után a legkeményebb ásvány, emiatt a drágakőnek alkalmatlan darabokat ipari területen, csiszoló-polírozószernek is használják.
Morganit – A berillcsoport tagja, mely azokat a változatokat foglalja magában, melyek nem smaragdzöldek, vagy akvamarinkékek. A berill színváltozatainak a kereskedelemben saját nevet adnak. A morganit a finom rózsaszíntől az ibolyaszínig terjed, rózsabrillnek is hívják. Nevét az ásványgyűjtőről, J.P. Morganról kapta.
Petalit – Ritkább drágakövek közé tartozik, szebb, átlátszóbb verzióit gyűjtőknek csiszolják, fazettázzák. Üvegfényű, gyöngyházszínű. Nevét tökéletes hasadása után kapta, a görög petalon (lemezes) szóból.
Opál – Az opálokat három csoportra oszthatjuk: csillogó nemesopál, sárgásvörös tűzopál, és közönséges opál. Fizikai tulajdonságaik nagyon ingadozók. A nemesopál jellegzetessége az opalizálás, szivárványszerű csillogás. Az opál mindig tartalmaz vizet, így idővel repedezik, csökken a fénye. Nedves vattában érdemes tárolni. A tűzopál narancsos színezetű, tejszerűen homályos. A közönséges opál átlátszatlan, színjáték nélküli, széles körben elterjedt. Nagyon sokféle kereskedelmi néven találkozhatunk vele (üvegopál, faopál, mézopál, tejopál, gyöngyházopál, viaszopál stb.)
Rodokrozit – mangánpát, málnapát, inkarózsa. A különféle nevek a színekre utalnak. A legkeresettebb a mánapiros. Drágakőként az ötvenes évektől van forgalomban. Többnyire nagyobb darabokban használják fel, mivel így mutatható meg a legszebben a rajzolata.
Rózsakvarc – A kvarccsoport tagja, nevét a színéről kapta. Gyakran repedezett, zavaros. Kellemes színe nagyon érzékeny; erősebb fénynek kitéve, hamarosan kifakul. Napjainkban nagyon divatos kő, több formában is felhasználják.
Turmalin – Színgazdagsága egyedülálló, már az ókorban is ismert kő volt. Neve annyit jelent: a drágakövek keveréke. A rózsaszín, piros, vagy ibolyás árnyalatokat Rubellitnek is nevezik. Az egyszínű turmalinok viszonylag ritkák.
Szöveg: Wikipédia, Walter Schumann – Drágakő Biblia
"A lelkiség nem annak a tudása, hogy mit akarsz, hanem annak a megértése, hogy mire nincs szükséged." Anthony de Mello