Nem is tudom, van-e nagyobb ősellensége a ruháinknak a bolyhoknál? Vagy van-e bosszantóbb apróság náluk? Engem az őrületbe kergetnek, különösen, ha egy igen csak drága ruhadarab, egyszeri viselése után is megjelennek, és a szuper-új-érzést azonnal agyonhasznált-nyúzottra rombolják.
A bolyhok sajnos nemcsak a műszálas holmik aprócska gonosztevői, felütik a fejüket bárhol és bármin a gyapjútól kezdve a pamutig. Bár igaz, a poli-és viszkóz összetételű ruhadarabok úgymond kötelezően produkálják őket, olyannyira, hogy minden anyagismeret könyvben kiemelt tényként szerepel: bolyhosodnak.
No de mit is tehet egy gondos háziasszony, vagy féltő ruhatulajdonos? Ragadhat borotvát, vagy szikét, vagy kisollót, vagy körbenézhet, mit is kínál erre a problémára a XXI. század végtelen kütyü-parkja. A textilápolás apró betűs hősei ugyanis a boholytalanítók, vagy textilborotvák, vagy szösztelenítők.
Minden háztartásba javasolt
Az ok, amiért idén vásároltam egyet, az volt, hogy tarthatatlanná vált a kardigánjaim, pulóvereim boholy-inváziója. Idén télen nagyon sok kötött holmit viseltem, nagy favoritok lettek nálam, és sajnos ennek meg is lett a látványos következménye.
Küllemre, funkcióra a piacon kínált eszközök nagyjából az egy kaptafa kategóriáiba sorolhatók, amit biztosan tudtam, hogy hálózati áramforrásról működő gépet szeretnék, így esett a választásom a Solac H101-re. És amióta itt van, szerintem csak a macskákat nem boholytalanítottam vele.
Az érzés, amikor megszabadulsz egy öklömnyi szösztől
Egészen lelkesítő, mintha az ember kicselezné a fizika törvényeit. Ez a gép egy élő photoshop, látványosan újszerűvé varázsolja a leggöbösebb, legcikisebb ruhákat is, és tényleg. Néhány, használat közbeni apróságot fűznék csak hozzá, mindazon felül, hogy mindenkinek csak ajánlani tudom.
Használat közben
Bár még nem forrott ki teljesen a munkaviszonyunk, nagyon kíváncsi vagyok, meddig bírja ezzel a kezdeti hatékonysággal a feladatát.
- A műanyag minden recsegő, törékeny báját magában hordozza.
- Kicsit nehézkes a szétszedése és a tisztítása, bár tisztességére legyen mondva, minden eleme eltávolítható. Idővel és rövid körmökkel.
- Nem egy ipari gép, kicsit beköhög néha, akár egy ruhadarab közben is előfordulhat, hogy üríteni kell a tartályt, vagy kipiszkálni a pengék közül a betömődött szöszhalmot.
- Lassú. Bár ez talán csak annak hátrány, aki a reggeli indulás előtt kettő percben vár tőle csodát. Egy felsőrész átpucolása kb. 15-20 perc vele. (vagy több, ki, milyen alapos)
- Nagyon figyelni kell az összeszerelésére, mert ha nincs minden helyre pattintva, befullad.
- Az elemes működésről nincs tapasztalatom, áramról jól pörög. Az adaptere kellemes csalódás, mert kényelmesen laza a hossza, nem kell egy 50 cm-es madzag miatt a padlón térdelnünk a konnektor mellett.
- Egy helyen olvastam, hogy szakított, nálam ez nem fordult elő, bár nagyon érdemes figyelni rá, hogy ne nyomjuk az anyagra, ne kapkodjunk vele. Nagyon laza kötésű, érzékeny anyagokra nem javasolt a használata.
- A zsákszövetű ülőgarnitúrán is kipróbáltam, azt vitte, bár a pengéket elnézve nem húznám végig az összes ülőkén, lehet szegényke belehalna.
- Elméletileg háromféle állítható vágási magasságot tud, én úgy látom a gyakorlatban, hogy ez leredukálható a „vagy fent van a védőfej, vagy nincs” opciókra.
- Van hozzá egy kis miniatűr tisztítókefe (amit elsőre kidobsz a kukába a dobozzal együtt), nagyjából semmire se jó.
- Erős a gyanúm, hogy a pengék élettartamával a gép megy a kukába, kiderül, lehet-e cserélni őket, ha eljön az idő.
- Az ürítése egyben szöszfelhő-képzéssel is jár, itt tényleg textilpor keletkezik, aki érzékeny, allergiás, kezelje óvatosan!
Készítettem egy előtte-utána fényképet is, remélem a sötétbarna kardigánon azért látszódik a lényeg. (A vöröses folt rajta a napfény.)
"Egy nő ruhájának olyannak kell lennie, mint egy szögesdrótkerítésnek: szolgálja meg a célt anélkül, hogy akadályozná a kilátást.” Sophia Loren