Az elmúlt években több olyan hölggyel is találkoztam, akik azzal a meggyőződéssel jöttek el stílustanácsadásra, hogy görbe a lábuk. Holott teljesen átlagos, normális ívűnek nevezhető lábformával rendelkeztek. A tükörben látott vizuális torzulást ugyanis nem a lábuk formája, hanem a szoknyáik hossza okozta!
A probléma forrása megint csak egy divat-sztereotípia
Az elmúlt évtizedekben valami oknál fogva a térdig érő szoknyák lettek kikiáltva standard hossznak, teljesen figyelmen kívül hagyva, hogy mennyire harmonikusak is az emberi láb anatómiájával. (Röviden és tömören, néha ezt a szoknyahosszt lehet kapni és pont.)
Nem véletlenül érzik/nevezik sokan a térd környékén végződő szoknyákat “nyanyásnak”, mert esetenként néhány centiméteren múlik, hogy egy szoknya bombalábakat, vagy furcsán csálé virgácsokat varázsol-e a viselőjének.
A kényes rész ugyanis maga a térdkalács
Az emberi láb anatómiája adott. Mindannyian ugyanazzal a csontrendszerrel (mondhatjuk térdkaláccsal) rendelkezünk, így megfigyelhetők olyan arányok és sajátosságok, amik (közel) mindenkit jellemeznek. A szoknyahosszak és a térdkalács viszonylatában teljesen lényegtelen, hogy szépnek, csontosnak, kiugrónak, jellegtelennek, vagy erősnek stb. értékeljük-e a térdeinket. (Sőt az is, hogy melyik nemhez tartozunk.)
Annyira így van, hogy a következő szemléltető ábrán egy férfi anatómiai ábrázolását mutatom … szoknyával, törölközővel, kinek-kinek tetszése szerint.
Mit mutat az ábra?
A térdkalácson ülő vízszintes elvágások minden esetben két optikai hatást generálnak:
- Görbítik a láb ívét (úgy tűnik, mintha a két térd még erősebben egymásra fordulna, ettől az egész láb görbébbnek látszódik.)
- Felerősítik a térdkalácsot, mivel rögtön rá terelődik a figyelem. (Közvetlenül felette, vagy éppen rajta helyezkednek el, így vonzzák a tekintetet a csontos területre.)

Tehát, ha a tükörbe pillantva X, vagy O formát ölt a lábunk ne magunkban keressük elsődlegesen a hibát, hanem a szoknyahosszban! A (közel) mindenkinek előnyös szoknyahosszak már éppen takarják a térdkalács domborulatait, és karcsúbbá, nyúlánkabbá teszik az alsó lábszárat.
Viszont ha tovább haladunk, nagyon hamar elérkezünk a soron következő (közel) mindenkinek előnytelen szoknyahosszhoz: a vádli közepét elvágó magassághoz, ami egy szélesedő izomköteggé teszi a lábat. (Maximum akkor lehet előnyös, ha valóban erősíteni szeretnénk egy nagyon, nagyon vékony vádlit!)
Lássuk a női példát!
Nem túl meglepő módon finomabb ívekkel, de ugyanazon sajátosságokat figyelhetjük meg a női lábformákon.

1. Ha térd fölött végződik a szoknyánk, 2-3 ujjnyi távolság mindig legyen a térdkalács és a szoknya között, hogy a tekintet “átfuthasson” a legcsontosabb részeken. Ha összeérnek a combok, ezt a szoknyahosszt inkább gondoljuk át.
2. 3. Ezek a szoknyahosszak a legelőnytelenebb végződésűek, mivel éppen ott vágják el a térdkalácsot, ahol a porc és a belső oldalszalag befelé gömbölyödik.
Ez az a terület, amit sok nő túl “húsosnak” talál magán, holott egy teljesen természetes részlet az emberi testen, amivel mindenki rendelkezik. (Például plasztikáztatni se lehet, tehát jobb megbékélni a jelenlétével és nem kihangsúlyozni rossz szoknyahosszal.) 😀
4. A legtöbb lábformához ideális hossz, amit kortalanul használhatunk.
5. A férfi példához hasonlóan nem előnyös, ha az alsó lábszár legszélesebb pontján végződik a szoknya.
6. A bokavillantó hosszúságot én mindig úgy definiálom, hogy úgy fest, mintha egy kicsi gyerek bújócskázna mögöttünk. Másfelől könnyen kelti azt a hatást, mintha a hosszú szoknyánk összement volna a mosásban.
Egyszerűen összefoglalva
(Ha a lábformánk, ízlésünk megengedi) a szoknya vagy legyen a térdkalácsok fölött, vagy alatt, de semmiképp se üljön rajtuk!
Hangsúlyozom, hogy ezek a szabályok arányosnak, normálisnak nevezhető lábformánál érvényesek!
Ha valakinek valóban görbe a lába, tehát tényleg X, vagy O formájú, vagy növési rendellenesség, terhelési problémák, csípőficam, gerincferdülés miatt csak az egyik lába görbe (gyakorta előfordul), esetleg baleset miatt torzult a lábformája, természetesen az ideális szoknyahossz megtalálása centiről centire történik!
Képek forrása: Barcsay Jenő: Művészeti anatómia
Depositphotos.com
"Soha se feledjük: a jólöltözöttség nem a ruhatárunk nagyságától függ! Kevésből előnyösen felöltözni ugyanannyi ideig tart reggel, mint sokból előnytelenül." Molnár Tímea
Tökéletesen igazad van, Timi! Én sosem voltam kibékülve a térdszoknyákkal (hiába javasolják az irodai öltözködés egyik alapelveként) és most már értem is, hogy miért.
Egyébként nekem sajnos valóban O-lábam van – bár csak enyhén, de az előnytelen szoknyahossz hatalmasat torzít rajta! Ezért kizárólag az 1. (térd fölötti) hossz, illetve a földig érő jöhet nálam számításba, az is leginkább sellőfazonban. A kettő között rajtam mind nyanyás!!!
Így munkahelyre kizárólag hosszú szoknyát vagy nadrágot tudok felvenni. A minit meghagyom nyaraláshoz, szabadidős programokhoz. A térdszoknya pedig teljesen kizárva! 🙂
Szia Julcsi!
Köszönöm a hozzászólásod, örülök, ha sikerült megválaszolnia néhány kérdést. 🙂 Egyetértek, akinek O lábformája van, többnyire a térd fölötti hosszak az igazán mutatósak!
Üdv!
Timi